شالازیون

شالازيون، توده ( كيست) پر از مايع كوچكي  است (۲ تا ۸ ميليمتر) كه در پلک بوجود مي آيد و  شایع  مي باشد. در زیر سطح داخلی پلک، غدد کوچکی وجود دارند که غدد میبومين نامیده می شوند و مایع چربي به نام میبوم را برای کمک به مرطوب نگه داشتن چشم ایجاد می کنند. اگر غده مسدود شود، میبوم نمیتواند وارد اشك شود در نتيجه ممکن است متورم شده و کیست ايجاد شود و به بافت پلک نشت کند كه باعث التهاب مي شود . با گذشت زمان، التهاب باعث ایجاد یک توده (یا گرانولوم) در پلک می شود. این توده سفت و محكم است و برای مدت طولانی باقی می ماند.
درمان
ممكن است به درمان نيازي نباشد، زیرا تا نیمی از افراد بدون هیچگونه درماني بهبود می یابند.  بهبودي ممكن است بین دو تا شش ماه طول بکشد.
كمپرس گرم به کاهش ناراحتی کمک می کند. یک پارچه تميز نخي را در آب گرم قرار دهيد و به طور منظم روي چشم بسته به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه قرار دهيد و كمي فشار دهيد . اين كار را ۳-۴ بار در روز تكرار كنيد. گاهی اوقات این گرما و فشار جزئی برای نرم كردن محتوای تورم پر از مایع (کیست) کافی است، و به راحتی آن را تخلیه می کند. (آب باید گرم باشد نه سوزان)
اگر شالازيون مشكل ساز شده یا مداوم باشد جراحي کوچک گزینه ديگر جهت درمان است. این جراحي معمولا تحت بی حسی موضعی انجام می شود، اگر چه کودکان و بعضی از بزرگسالان ممکن است آن را تحمل نکنند و نیاز به بیهوشی عمومی داشته باشند.  پلک بي حس مي شود سپس در داخل پلک برش کوچکي زده مي شود تا محتویات کیست بيرون بيايد و كيست از بین برود . بعد از عمل، معمولا قطره يا پماد آنتي بيوتيك تجویز می شوند.
در اکثر افراد شالازيون فقط یک بار اتفاق می افتد با این حال، برخی افراد مستعد ابتلا به این بیماری هستند و ممکن است دوباره دچار شالازيون شوند.  شما مي توانيد با استفاده از كمپرس آب گرم روي پلك (همان گونه كه در بالا توضيح داده شد) و ماساژ پلك ها و شستشو در هر صبح از ابتلا به شالازيون جلوگيري كنيد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با پر کردن این فرم می توانیم برای معالجه شما مشورت کنیم. مشاوران ما به بررسی فرم شما می پردازند و به زودی با شما تماس می گیرند

فرم درخواست